Quantcast
Channel: Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal
Viewing all 79 articles
Browse latest View live

Tibhar Evolution MX-S teszt

$
0
0

Már azt hittem, hogy nem is fognak ilyet gyártani, hiszen mikor a sorozat többi része kijött, erről nem beszélt senki, holott mindenhol az Evolution mind a négy fajtáját reklámozták. Aztán, egyszer csak szép csendben megjelent az MX-S.

Bő kettő hete került hozzám egy példány a Tar és Tsa Kft. jóvoltából.
Nagyon kíváncsi voltam erre a borításra, hiszen a mozdulataim inkább nagyobbak és szélesebbek, amihez a leírás szerint az MX-S jobban illett, mint az MX-P.

Annak idején ezt írták róla: „ez is egy keményszivacsos változat, de ez azoknak készült, akik a kéz és karmozdulatoknál hosszabban kivezetett technikát alkalmaznak. Itt a borítás kialakításánál figyelembe vették a testmozgással hozzáadott plusz energiát.”

Tibhar Evolution MX teszt

Most csak az található a csomagoláson, hogy nagy sebesség és maximális pörgés.
Szemrevételezés: a szivacs sokkal tömörebb, ez abból is látható, hogy a szivacs felszíne sokkal simább, a buborékok nagyon kicsik. A szemcsék rövidebbek, távolabb vannak egymástól és látszatra az alakjuk is más. A borítás nyomkodásra keménynek érződik.

A borítás 2.1 mm, piros, 74 gramm, ami az MX-P-hez viszonyítva nagyon kicsit könnyebb.

Nézzük a gyakorlatban:

Nem térek ki külön az ütésnemekre, hanem megpróbálom összefoglalni az előnyeit és hátrányait, természetesen összehasonlítva az MX-P-vel.

Mivel már az MX-P megjelenése óta azzal játszom, így a mozdulataim eléggé hozzászoktak ehhez a borításhoz, ezért mindig mondogatnom kellett magamban, hogy ehhez nagyobb mozdulatok kellenek.
Már kontra játéknál érződött, hogy lassabb, mint az MX-P. Az első ütéseknél alig ment át a labda a túlsó térfélre, rendre a háló fehér vonalát érintette. A borítás játékban egyáltalán nem volt kemény, lassabb volt, kicsit beleült a labda a borításba, a röppálya alacsonyabb volt.

Mikor egy kicsit már megszoktam, egyre biztosabb volt a játék vele, ehhez kellettek a nagyobb mozdulatok. A nagyobb mozdulatokkal a borítás is gyorsabb lett, elérte az MX-P sebességét. Ehhez azonban kellett a nagyobb mozdulatból származó energia többlet.

A droppolás biztonságosabb vele, mint az MX-P-vel. Ez magyarázható azzal, hogy a labda tovább időzik a borításon, így több idő marad a korrigálásra, nem pattan egyből vissza a borításról.

A pörgetés nagyon biztonságos, de itt is kiemelném, hogy valóban nagyobb mozdulatok kellenek, ellenkező esetben nincs meg a megfelelő dinamika. A labda pörgése azonosnak tűnik, de mondhatnám azt is, hogy kicsit több a fals, mint az MX-P esetében.

Szerva, szervafogadás biztonságos, jól kivitelezhető vele, könnyedén lehet falsos szervát adni.

Összességében elmondható:
Akinek rövidek a mozdulatai az maradjon az MX-P-nél, mert csalódást fog okozni ez a borítás. De, akinek hosszabbak a mozdulatai és testtel is hozzáad egy kis plusz energiát, annak öröm lesz a játék vele. A borítás jobban segíti a játékunkat, engedékenyebb, tolerálja a kicsit rosszabbul kivitelezett mozdulatot, nagyobb reakcióidőt enged, nem igényel olyan gyors mozdulatokat, mint az MX-P. Azonban ismét ki kell emelnem, hogy ezeket a pozitívumokat akkor tudod kihozni a borításból, ha a mozdulataid nagyobban és testtel is hozzáadsz plusz energiát.

A Tibhar Evolution MX-S teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.


Joola Rhyzm P teszt

$
0
0

 

Joola Rhyzm P teszt

Megkaptam tesztelésre a címben szereplő borítást.
Ez már az új labdához készült, ezért kíváncsian vártam a játékot vele.
A csomagolás hátulsó részén nemes egyszerűséggel tájékoztat: „Spin power, aggressive, incorporated speed glueing effect.”

Adatok:
max.,
szivacsa 45 fokos,
súlya 68 gramm, ami könnyűnek mondható,
fekete.

Joola Rhyzm P teszt

A borítás szemrevételezése:
Nyomkodásra, érzésre közép kemény, a gumi szemcséi szélesek, rövidek és sűrűn helyezkednek el.

Nézzük a gyakorlatban:
Érdekes volt először ütni vele. Nekem soha nem tetszettek azok a borítások, amelyek lövik a labdás, mint a csúzli (katapult hatás). Ez ilyen. A sebesség meg van benne, de nekem ez a késleltetett elpattanás nem tetszik. Ettől függetlenül sebességben megközelíti a Tenergy-t és a Evolution MX-P-t. A dobási szöge magasabb ezeknél, és ha nem tartottam megfelelően az ütőt, akkor a labda túlszállt az asztalon. Nem tartottam túl segítőkésznek a borítást.

Viszont, abból kifolyólag, hogy a labda tovább tartózkodik a borításon, több idő van az ütés kivitelezésére és a mozdulat korrigálására.

Pörgetésnél a tapasztalataim vegyesek. A modern, kis mozdulatú pörgetéseknél (vagy felszálló ágban, vagy a csúcsponthoz közel leszállóágban) megütött labda élesen és gyorsan vágódott le az ellenfél térfelén, ezzel gyors reakcióra késztetetve. Viszont a labda nem igazán akart túlzottan pörögni. Ha az ellenfél ott volt kézzel és lábmunkával, akkor nem okozott különösebb problémát a droppolás. A nehézséget az ellenfélnek a labda gyorsasága okozta. Széles karmozdulatú pörgetésnél a labdát szépen kiemelte, de a pörgés itt is kevés volt a labdában. Mindkét pörgetés fajtánál ügyelni kellett az ütő helyes tartására.

A droppolás roppant könnyű volt vele, mondhatni fals érzéketlen a borítás. Bármekkora falsot tett bele az ellenfél, könnyedén lehetett vele droppolni. Azonban itt is figyelni kellett a helyes ütőtartásra. Ha nem a megfelelő szögben tartottam az ütőt, akkor kíméletlenül a palánkon kötött ki a labda.
A szerva, szervafogadás biztonságos, de itt is kiemelném, hogy nyesett visszaadásnál nagyon lövi a labdát, emiatt oda kell figyelni a szervafogadás erősségére és az ütő tartására.

Összességében: A mai modern játékhoz fejlesztették ki, jó kontroll tulajdonságokkal rendelkezik, minden elem megvalósítható, de nem egy „csúcsfegyver”. Az élbolyban lévő borításoktól elmarad. Kipróbáltam kislabdával és nagylabdával, de azt, hogy a pozitív tulajdonságai jobban kijönnének a nagylabdával, azt nem éreztem. Az agresszív játéknál jobban érvényesülnek a borítás tulajdonságai, de a falsot kevésnek találom.

A Joola Rhyzm P teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

2015 hatalmas év lehet az ITTF történetében

$
0
0

 

2015 egy fordulópont lehet a Nemzetközi Asztalitenisz Szövetség (ITTF) életében, a rekord mennyiségű pénzdíj, az expozíció, a részvevők aránya, valamint a fejlesztési és képzési programok széles körű kiterjesztése. Az ITTF események éves összdíjazása 2015-ben eléri 3.570.000.- amerikai dollárt, amely a legnagyobb az ITTF történetében.

A „GAC Group 2015 World Tour” folyamán a világ legjobb játékosai utaznak 22 helyszínre szerte a világon, beleértve új helyszíneket is, úgymint Észak-Korea és Bulgária, és a nyeremény eléri a 3.000.000.- amerikai dollár rekordösszeget. A további hatalmas nyereményalap elosztásra kerül a „World Team Cup” – amelyet idén januárban rendeznek meg – a „Women’s World Cup”, és a „LIEBHERR Men’s World Cup” – amelyek októberben kerülnek megrendezésre – között.

ITTF 2015

A „QOROS 2015 World Table Tennis Championships”, amely Suzhou-ban (Kína) kerül megrendezésre április 26 – május 3. között, minden idők legnézettebb asztalitenisz rendezvénye lesz. Rekord mennyiségű TV csatorna és online streaming jelenlét várható, hogy a világ szemtanúja legyen 150 nemzeti szövetség versengésének. ITTF Fejlesztési és Képzési programja, amely egyre erősödik, kész új magasságokba törni, amelynek első jele, hogy útjára bocsájtják a „World Table Tennis Day”-t 2015. április 6-án a Mt. Everest-nél.

A 2015 AGM, az ITTF szeretne az első számú Nemzetközi Sportszövetség lenni, amely eléri a 221 tagot, Sao Tome Principe csatlakozásával. A hosszú fejlesztési út megvalósítása az ITTF Fejlesztési Program egyik legfőbb vezérelve – a világot minden sarkában játsszák az asztaliteniszt. Nagy lesz a versengés a játékosok között 2015-ben, hiszen a 2016-os Rio-i olimpiai játékokon való indulás a tét! Az első esemény, ahol a játékosok megnyerhetik a „golden ticket”-et Rio-ba, az a júniusban Baku-ban, Azerbajdzsán-ban megrendezésre kerülő Európai Játékok.
Mindezen tényezők és még sok más meglepetés teszi a 2015-ös évet még izgalmasabbá!

Forrás: http://www.ittf.com/press_releases/PR/PR1.asp?id=74

A 2015 hatalmas év lehet az ITTF történetében bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Tenergy 25 teszt

$
0
0

 

Tenergy 25 teszt

Hónapokkal ezelőtt volt alkalmam kipróbálni a Tenergy család 25-ös jelzésű szoftját. Kíváncsi voltam, hogy a 25 játéktulajdonságai hogyan viszonyulnak a sokkal szélesebb körben ismert 05 és 64 jelzésű változatokhoz. Mivel a TENERGYt mostanra már mindenki ismeri, (de a 25-öt nem annyira) ebben a cikkben csak a fő jellegbeli különbségről írok a 05-höz és a 64-hez képest.

Tenergy 25 teszt

A 64-ről már régóta tudjuk, hogy a rugalmasságát tekintve katapultosabb viselkedésű, és a pörikben laposabb ívű borítás, mint a 05, ilyen értelemben a T64 a „lövősebb” szoft, egy hajlósabb jellegű gumifelülettel. Ezt a játékbeli különbséget a 05 és a 64 közt a Butterfly úgy fogalmazza meg, hogy a T05 az „allroundabb” karakterű, a 64 pedig az „offenzívebb” jellegű. Ehhez képest a T25-öt a Butterfly cég asztalközeli játékra ajánlja, és kontrás, direkt borításként jellemzi a katalógus.

A szivacs ugyanaz, mint a T05 vagy a T64 esetében; az eltérést a gumiszemcsék átmérője, magassága és eloszlása okozza. A gumiszemcsék meghökkentően nagyok a 25 esetében, és sűrűn is helyezkednek el, szinte alig marad „kimaradó hely”.

Engem elsősorban a T25 pörgetési karaktere, labdavezetési tulajdonsága érdekelt, és a játékban én előzetesen arra számítottam, hogy ha a 64 ritkábban elhelyezkedő szemcséihez képest a 05 esetében magasabb ívet kapunk a szofttól, akkor a T25 esetében ez még inkább így lesz…. de a helyzet az, hogy nem ez történt, mivel a T25 esetében már „extrém nagy”-ként kezdtek viselkedni a szemcsék a gumifelület alatt, és ez által az egész gumifelület egy valóban direkt, egyenesebb labdavezetést eredményezett. A szélsőséges felépítése miatt a borítás kimondottan gyors tud lenni, főleg karbonfán (asztaltól távolról is könnyű vele például dobálni), de pörgetésnél a megfelelő labdavezetési ívet kicsit nehéz megtalálni (megvan a lehetőség a szoftban,de keresgélni kell az ideális ütéstechnikát).

Összességében azt mondhatjuk, hogy a T25 jó közelítéssel egy gyorsabb, nehezebben kontrollálható és egyenesebb labdavezetésű T05-ként jellemezhető, aminek csak bizonyos kontrás menetekben vagy néha a droppoknál van pozitívuma (előnye), egyébként nincs benne sok fantázia.

Megjegyzésképpen hozzáteszem, hogy a T25-FX ezzel ellentétben egy nagyon érdekes öszvér jelleget mutat, amiben több a variáció és a fantázia, de arról nem merek határozottan mondani dolgokat, mert sajnos azt csak 1,7 mm-esben volt lehetőségem kipróbálni, így ez nem volt mérvadó.

A Tenergy 25 teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

DHS Hurricane 8 teszt

$
0
0

DHS Hurricane 8 teszt

A bajnokság befejezése után (néha közben is) belém bújik a kisördög, hogy új, számomra ismeretlen borításokat próbáljak ki. Most egy kínai borításra esett a választásom.

A leírás alapján ezt már az új labdához fejlesztették ki. Sokkal rugalmasabb szivaccsal és elasztikus gumival. Sokat olvastam róla külföldi fórumokon és jókat írtak róla, amit azért fenntartásokkal kell fogadni.

Egy hét alatt meg is érkezett. A csomagolás nagyon szép, tetszetős, csak papír. A borítást egy tépőzáras rész eltávolításával lehet kicsúsztatni a papírtokból. Maga a borítás egy légmentes műanyagban volt, bár nincs tuningolva, a papír csak a szivacs védelmére szolgál.

Sem a csomagoláson, sem a szivacson nincs feltüntetve a szivacs keménysége, így csak arra tudok hagyatkozni, hogy egy-két shop-ban keménység alapján lehet megrendelni. Ennek alapján a szivacs 39 fokos (DHS). Vastagság 2,15 mm, súly: 74 gramm. Ára kicsit magas: 40 euró volt szállítási költséggel.
A szivacs teljesen tömör, világossárga, a gumi ragadós, a labdát felemeli az asztalról, tapadós. Tapintásra középkemény, a gumi tényleg jónak néz ki.

Nem olajoztam, kíváncsi voltam, mit tud, bár több helyen olvastam, hogy tuning nélkül a kínai szoftok használhatatlanok.

Kontránál nagyon érződött, hogy érintkezéskor megfogja a labdát és utána pattan el róla. Ez számomra kicsit zavaró volt. A második edzésen már javult a helyzet, nem időzött a labda annyit a borításon. Sebességben elmaradt az MX-P-től (mivel ezt használom, ehhez viszonyítok), de biztonságosan lehetett játszani vele. Erőteljesebb kontránál még a sebessége is megfelelő volt.

Pörgetésnél vártam tőle sokat, azt gondoltam, hogy a tapadóssága miatt nagyobb falsot lehet kihozni belőle. Biztonságosan lehetett vele pörgetni, de nem volt a labdában nagy pörgés. Szépen kiemelt bármit, erőt beletéve a sebessége is rendben volt, de azt a plusz falsot nem éreztem.

A szerva, szervafogadás rendben volt, könnyen kivitelezhető, a falsos szervát egyszerű volt visszaadni vele.

Összességében nem rossz borítás, de nem hozta számomra azt az érzést, amit elvártam tőle. Fontos megemlíteni, hogy tapasztalatom szerint mindenképpen igényli a nagy kivezetett mozdulatokat. Kíváncsi lennék, hogy mit tud tuningolva, de ezt már rábízom a következő tulajdonosra, ha valaki megveszi.

A DHS Hurricane 8 teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

PPKO reloaded

$
0
0

Üdv mindenkinek a Pingpong Közösségi Oldal új verzióján. Az utóbbi évtizedben sok mindent átéltünk veletek kedves Olvasók, Írók és Játékosok: Változtak a tömegkommunikációs trendek, változtak a felszerelések és szabályozások, változott a weboldal technológiai háttere és megértük azt is, hogy a PPKO-t megkísérelték lekoppintani is. Magam is meglepődtem, hogy ekkora múltunk van és ekkora az érdeklődés. Kinek is köszönhető ez pontosan? A tízezres nagyságrendű olvasónak és annak a szűk körnek, akik nélkül nem tartanánk ma itt. Nekik.

Milyen változások jöttek?

A változás sok korszerű dolgot hozott, kicsit szociálmédiásabbak lettünk, de azt hiszem a trendet nem kell magyaráznom. Ezért hoztunk egy kisebb áldozatot: a fórum az oldalon kívülre, a Facebook-ra került. (Az utóbbi néhány hónapban ennek a jeleit gondolom észrevette mindenki.) Ne aggódjatok, ha valaki nem szerkesztő és olyan témája van ami megjelenést érdemel, megtaláljuk a módját! Az új oldalon a hozzászólásokra is a Facebook ad lehetőséget. Kíváncsi vagyok a saját nevével hány gladiátor küzd majd a posztok alatt. :)

Mivel a fórum 99%-ban arra szolgált hogy hirdessetek, ezt a funkciót kiemeltük és minden regisztrált felhasználó számára nyitva áll egy frappáns hirdetési lehetőség ingyenesen. (Arra kell figyelnetek, hogy a feladott hirdetés 30 nap múlva magától törlődik.)

Pár dolog még:

  • Az oldal egyszerűbb, áttekinthetőbb és természetesen responsive és mobilbarát lett.
  • Nagyon egyszerű hirdetést, termet és eseményt felvinni.
  • Az események közvetlenül exportálhatók Apple iCal, vagy Google naptárba.

Nagyon fontos!

A régi oldal párhuzamosan még 1 hétig működik a pingpongoldal.hu címen. Azután korlátozottan/nem lesz elérhető. Az új oldalra újra kell regisztrálni!
Mindenki mentse le a saját képeit és értékes privát üzeneteit. Akinek esetleg ezzel technikai gondja van keressen a web(kukac)pingpongoldal(pont)hu emailen vagy a Facebook-on privátban. Regisztrálni igazából annak érdemes, aki hirdetni akar vagy eseményt felvinni. Az új weboldal tartalma egyébként szűkebb, a fontos cikkek átjöttek, az elavultak vagy nem annyira fontosak még nem.

Ami még hátra van: pár modult még magyarítanunk kell és részletes leírás készül arról is hogyan kell hirdetést feladni vagy termet regisztrálni az adatbázisba. Ehhez kis türelmet kérek.

Üdv és köszi mindent,
Péli László

A PPKO reloaded bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

A hatékony pingpong szerva – elemzéssel

$
0
0

A hatékony pingpong szerva miért is fontos? Ez minden labdamenet kezdete, ezért nagyon fontos, hogy lehetőség szerint már itt kézbevegyük a labdamenet irányítását. Ez az az ütés is, amit teljes mértékben kontrollálni tudunk – minden későbbi ütésünk már függ attól, hogy az ellenféltől milyen labdát kaptunk. Ezért aztán nagyon fontos hogy a szerva az egy minőségi ütés legyen és jól illeszkedjen a végrehajtandó stratégiánkba.

Ebben az írásban arról található pár gondolat, hogy hogyan tudjuk a pingpong szabályai adta lehetőségeken belül a legjobban megnehezíteni az ellenfél dolgát a szerváinkkal. A cikk ötletét egy korábbi írás adta és arra nagyban támaszkodik is, több saját gondolattal kiegészítve. Gyorsan hozzáteszem, hogy edzői képesítésem nincs, lelkes amatőrként írok, igy mindenki eldöntheti, hogy az itt leírtakat hasznosnak találja vagy nem.

Most nem lesz szó olyan alapokrol, hogy variáljuk a szerva helyét, hosszát és a falsot, hogy miért jo ha ugyanabból a mozdulatból többféle szervát is tudunk játszani, ezekről több jó cikket/videót is lehet találni a neten.

Na de vissza a fő témához. Talán a legfontosabb amivel megtéveszthetjük az ellenfelet az annak az időnek a csökkentése ami rendelkezésére áll ahhoz, hogy eldöntse milyen falsa, sebessége, stb lesz a szervának. Szerva közben a testünk helyzetével, az ütő röppályájával, sebességével, szögével, a labda koppanásával es az ütő ütés utáni mozgásával rengeteg információt közlünk az ellenféllel amiből ki tudja találni a falsot, milyen hosszú, milyen gyors, stb. lesz a szerva. Minél több ideig látja ezeket a testbeszéd-jeleket annál jobban el tudja dönteni milyen lesz a szerva. Ebből következően minél jobban el tudjuk ezeket fedni annál jobb esélyünk van egy gyenge szervafogadást kikényszeríteni.

Az ütő elrejtése – Az egyik megoldás amivel rövidíteni tudjuk az ellenfél rendelkezésére álló időt, az az ütő röppályájának elrejtése. A szabályok tiltják a labdakontaktus elrejtését, de azt nem, hogy az ütő, igy annak röppályája is, a labdakontaktus pillanatáig rejtve maradjon az ellenfél elől. Hogy ez miért hatékony? Ennek egyszerű a logikája: ha látjuk milyen ívben közelít az ütő a labdához az már egy jel a szerva lehetséges vegkimenetére vonatkozóan. Ha például az ellenfél lapos íven, az asztallal párhuzamosan indítja el az ütőt akkor elég valószínű hogy valamiféle nyesett szervát fog adni. Ha ettől az információtól meg vagyunk fosztva akkor máris nehezebb dolgunk van a szerva analizálásában. Az alábbi videó nagyon jol mutatja Wang Hao hogyan ‘húzza elő’ az ütőt a teste mögul éppen a labdakontaktust megelőző pillanatban. A labdakontaktust látja az ellenfél – amit szabály ír elő – azonban az ütő odavezető utját nem, így sokkal kevesebb idő áll rendelkezésére hogy eldöntse Wang Hao milyen falsot tett a labdába.

Nem véletlen, hogy számos világklasszis játékos a teste mögül indítja a szervát és az ütő éppen csak a labdakontaktus pillanata előtt válik láthatóvá az ellenfél számára.

Rövid mozdulat – A másik módszer amivel csökkenthetjuk azt az időt amíg az ellenfél ‘izlelgetheti’ a szervánkat az az ha a szerva egy rövid mozdulatból áll csak. Ha az ütő mindössze néhány centit mozdul az egész szerva során akkor nehezebb lekövetni a röppályáját és a labdába kerülő falsot. A rövid mozdulatnál nincs ideje a szemünknek ráállni és kitalálni hogy is mozog az ellenfél ütője, nyesi, tolja, ‘alákoppint’ vagy gurítja. A rövid mozdulatos szervára kiváló példák Hao Shuai szervái. Ezen a videón a North American Teams egyik meccséről összeszedték Hao szerváit, döbbenetes mennyi szerváját elnézik az amugy nem az ő szintjén lévő, de nem is kezdő ellenfelek.

A következő videón már a meccs első szerváját simán elnézi az ellenfél:

Hasonlóak Chen Qi szervái. Ugyan ő hosszabban végigvezeti az ütőt, az utolsó pár centin dől csak el a fals.

Hozzá kell tenni, egy rövid mozdulattal sokkal nehezebb nagy falsot generálni mint egy hosszabban megindított és kivezetett mozdulattal, de azért van akinek megy :).

Lekövetés – Az ütő labdakontaktus UTÁNI mozgása szintén sokmindent elárul a falsról. Például ha az ütő vízszintes állásban az asztal felé mozdul akkor nyesett, ha felfelé mozdul gurított, ha oldalra akkor valamilyen oldalfalsos, stb. szervára lehet számítani. Egy jó trükk a labdakontaktus után úgy mozdítani az ütőt, hogy az valami más szervára utaljon mint amit valójában szerváltunk. Az ilyen ‘csali lekövetés’ összezavarhatja vagy hezitálásra kényszerítheti a fogadó felet. Mire gondolok? Képzeljünk el egy nyesett szervát ahol az ütőt az asztallal párhuzamosan, vízszintes pályán mozgatjuk. Ha a labda elütése utáni pillanatban lebuktatjuk az ütő lapját függőlegesre akkor az ellenfél azt hiheti tolt vagy üres szervát adtunk. Ehhez a megtévesztéshez kulcs, hogy a labdakontaktus után minél hamarabb váltsunk a ‘csali’ lekövetésre. Ez nagyban meg is nehezíti egyébként ennek a trükknek a kivitelezését, nehéz minőségi falsot előállítani és rögtön utána váltani is a csali lekövetésre. Ma Lin szinte minden szervájának átverés a lekövetése, talán nem véletlen, hogy őt a világ egyik legjobb szerválójának tartják. Még Zhang Jike is megeszi néha:

Megnyesi a labdát, de rögtön utána lefelé is fordítja az ütőt, így úgy néz ki mintha egy gyorsabb gurított szerva érkezne, holott a labda közben szét van nyesve.

A labdakontaktus pontja – Egy másik jó stratégia ugyanazzal a mozdulatsorral, azonban az ütő más részeivel megütni a labdát, egyszer az ütő hegyével, egyszer meg a tövével, a kezünkhöz közel eső ponton. Mivel az ütő mindig valamiféle körpályán mozog a ‘hegye’ jóval gyorsabban halad mint a töve, így ha az ütő kezünktől távolabbi végén találjuk el a labdát akkor ugyanolyan röppálya mellett nagyobb falsot tudunk generálni mint ha a tövével. Az alábbi ábra jól szemlélteti az elméletet.

hatékony asztalitenisz szerva
A kép forrása: thoughtsontabletennis.wordpress.com

Érdemes begyakorolni egy sima nyesett szervának egy olyan verzióját ahol az ütő tövével ütjük meg a labdát, ami gyakorlatilag üres szervát fog eredményezni.

A szerválás trükkjeinek a száma ennél még természetesen jóval nagyobb, itt egy pár általam megismert és alkalmazott – legalábbis alkalmazni próbált :) – stratégiát mutattam be, remélem többeknek hasznos lesz. Azt mondják a szerválás kreatív ‘tudomány’ ki-ki saját magának kifejlesztheti, felfedezheti ezeket egy kis gyakorlással. Remélem ehhez egy kis segítséget nyújt ez az írás.

–nagygl

A A hatékony pingpong szerva – elemzéssel bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Az asztalitenisz kialakulása

$
0
0

Az asztalitenisz kialakulása hosszú történet, hosszú múltra tekint vissza, egyes források szerint a korabeli Európában már a 12. században ismertek és játszottak egy, a mai asztaliteniszhez nagyon hasonló játékot. A sportág mai formájában a 19. században jelent meg Angliában, ahol eleinte szabadidős szórakozásnak, úriemberekhez méltó testmozgásnak számított.

A huszadik század elejére a “pingpong” komoly népszerűséget ért el egész Európában, és ekkorra ismertté vált Ázsiában, elsősorban Koreában, Japánba és Kínában is. A sportág elterjedésével párhuzamosan erősödött meg az asztalitenisz versenysport jellege is. Egységesítették a szabályokat, bevezették a 21 pontig tartó szetteket, és az öt pontig tartó szervacserét. Ebben az időben alakultak meg az első sportklubok, és nemzeti szakszövetségek is.

Az első asztalitenisz világbajnokságra 1926-ban került sor. A Londonban megrendezett eseményen hét ország vett részt. A kezdeti időkben Magyarország nagyhatalomnak számított az asztaliteniszben. A sportág legeredményesebb játékosa a mai napig is az a Barna Viktor, aki 1929 és 1954 között 22 világbajnoki címet szerzett. De híres és eredményes játékos volt Szabados Miklós is, aki 15 világbajnoki aranyérmet szerzett.

A sportág óriási fordulatot vett az 1950-es években, mikor a japánok megjelentek a „hangtalan géppuskával” vagyis a szivacs borítással. Ez a mai napig használt legnépszerűbb ütőborítás elődje volt. Voltak olyan japánok, akik csak a szivacsot ragasztottak fel az ütőjükre, míg mások szivacsot majd arra szemcsével befele gumiborítást ragasztottak. Ennek a tökéletesített változata van ma is használatban a leggyakrabban.

A szoft megérkezésével teljesen átrendeződtek az erőviszonyok, sok olyan játékos lépett előre, aki előtte még a középdöntőig sem ért el. Az 50-es, 60-as években ázsiai fölény volt kialakulóban, a japánok, majd a kínaiak léptek előtérbe, csak a svédek tudták megszorongatni őket, majd később a magyarok Aranycsapata is feliratkozott. A magyar aranycsapat, vagyis az 1979-ben a phenjani világbajnokságon aranyérmet nyert csapat tagjai: Gergely Gábor, Jónyer István, Klampár Tibor

A 80-as években a kínaiakon kívül a svédek aranykorszaka következett a „Király” becenévvel illetett Jan-Ove Waldner vezetésével, aki 1982-ben a budapesti Eb-n hazai pályán verte meg a magyar legendát, Klampár Tibort, az egész világon óriási hírnevet szerezve ezzel. Napjainkban teljes a kínai dominancia, csak néhány európai képes megszorítani őket.

Az asztalitenisz kialakulása
Klasszisok: Jan Ove Waldner

Népszerűsége ellenére a pingpong sokáig nem szerepelt az olimpiák műsorán, csak 1988-ban, Szöulban vették fel a hivatalos listára. A magyar asztalitenisz sport hagyományait tekintve a második legeredményesebb sportág mind hazai, mind nemzetközi tekintetben. 73 világbajnoki cím birtokában itthon csak a vívás előz meg minket, míg nemzetközileg egyedül Kína mondhatja el magáról, hogy több világbajnokot adott a sportágnak, mint Magyarország. Balszerencsénkre az asztalitenisz csak 1988 óta része az olimpiai programnak, ennek hátrányait folyamatosan érezzük, pedig eddigi négy szereplésünk alkalmával olyan eredményeket értünk el, amelyet sok sportág megirigyelne.

Magát a sportot a világot átölelő szervezettség jellemzi. Világszervezete az ITTF amelynek 218 tagállama van jelenleg, a röplabda után a legtöbb. Az országok szervezeteit az egyes földrészek szövetségei fogják össze, Európában pl. az ETTU. Az országon belül a Magyar Országos Szövetség szervezi a sport szakmai életét, amely mellett regionális rendszer is működik.

Mint minden sportot, az asztaliteniszt is különböző szinten művelik a játékosok országszerte. Közel 500 egyesület 7000 játékossal van jelent a sportágban, illetve a szabadidős rekreációs tömegbázis ennek többszöröse. Az utánpótlás a pingpongban is elengedhetetlenül fontos faktor. Több mint 1300 utánpótlás korú játékost regisztrál a Szövetség újonc, serdülő és ifjúsági korcsoportban. A felnőtt és utánpótlás játékosok a Nemzeti Bajnokság rendszerén kívül ranglistaversenyeken, huszak és TOP12 bajnokságokon mérik össze az erejüket.

A Az asztalitenisz kialakulása bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.


Butterfly Spin Art borítás teszt

$
0
0

A Butterfly ütőborítás tesztünk következő példánya a Tenergy borítás-sorozatának Magyarországon talán annyira nem elterjedt kiegészítő tagja a Spin Art. Végső soron ez is egy Spring Sponge szivacs-technológiát és High Tension gumifelület technológiát képviselő Butterfly szoft,mint a Tenergyk, de ez valóban külön kategóriát képvisel,  tehát indokolt a szoft „Spin Art” név általi elkülönítése a többi Tenergytől.

A szivacs lényegesen keményebb, mint a Butterfly normál Tenergy-sorozat szivacsa… jellegében ugyanolyan, csak sűrűbb; érezhetően keményebb anyagból van. A gumirész szemcsemérete és szemcseeloszlása ugyanolyan, mint a Tenergy 05-é, de a gumifelület teteje enyhén ragadós. Nem nagyon ragadós, de érezhetően nagyobb a tapadása, mint a normál Tenergy gumilapnak.

A Spin Art-ot úgy is lehet jellemezni, hogy karaktere valahol a Tenergy 05 és egy falsos kemény kínai szoft között helyezkedik el játéktulajdonságait tekintve. A Spin Art súlyban kicsivel nehezebb, mint egy Tenergy 05. Jellemző rá a nagy dwell time (a labda ütőn tartózkodási ideje). A Spin Art nevéhez hűen valóban alkalmas nagy falsok létrehozására a játékban.

A Spin Art nem katapultos borítás. Viszonylag passzívnak mondható jellege van, és emiatt a rugalmasság szempontjából gyorsnak csak gyors/karbonos ütőfákra rakva érződik. Hozzáteszem, hogy gyors fán is igazán jó kontroll tulajdonságokat mutat, a jól megjátszott labdák élesek, és veszélyesek az ellenfél számára. A labda íve a pörgetésekben magas; még a Tenergy 05 karakteres ívénél is magasabb ívképzés jellemzi alapvetően a Spin Art-ot.

Az asztal feletti rövid játékban a labdák igazán könnyen röviden tarthatók. A Spin Art egy nagyon megbízható, kiszámítható szoft, főleg azok kezében, akiknek ütéstechnikája kemény szivacsos ütőborításokhoz igazodva alakult ki, és elsősorban tenyeresre ajánlott a használata.

Butterfly Spin Art borítás teszt
A Butterfly Spin Art borítás szivacsa

Vékonyabb szivacsvastagságban kiválóan alkalmas lehet védő vagy biztonsági allround játékra is. Ezen kívül jellemző még rá (ahogyan általában a kemény szoftokra) a kiemelkedő tartósság. A Butterfly a Spin Arttal egy igazán speciális ütőborítást alkotott, amit érdemes kipróbálnia bárkinek, aki a fentiek alapján úgy gondolja, hogy számára ez a szoft jó választás lehet.

— takacslaci —

 

 

A Butterfly Spin Art borítás teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Szentes-Vásárosnamény videó beszámoló

Szabályváltozás januártól – Kína háttérbe szorulhat

$
0
0

A jelenlegi boosterek, labdák környékén történő visszaélések és betarthatatlanság miatt az nemzetközi vezetés és szabályalkotók komoly lépésre szánták el magukat. 2016 januártól jelentősen megnövelik a labda méretét és annak anyaga is megváltozik a top szinteken (és ahogy azt megszokhattuk amatőr szinten is). A labda átmérője közel meg fog növekedni és gumi alapanyagú lesz a játékszer. A labda méretnövekedése miatt a háló stabilitása jelentett gondot, amit egyébként nem annak magasságváltoztatásával, hanem vastagságának és anyagának megváltoztatásával orvosolnak majd.

További érdekesség, hogy nem lehet majd pingpongütőt használni, így minden szoft, fa és booster probléma megoldódik. A nemzetközi játékosbizottság rendkívüli módon felháborodott, és világszerte a pingpong nagyhatalmak edzőtermeiben iszonyatot fejjáték kezdődött az ügy megvalósíthatóságának érdekében.

Közben a háttérinformációink és a csatolt videó szerint ez az egész egy német lobbi eredménye volt, akik már 2008 óta készültek ere a változásra, így igen valószínű, hogy Kína háttérbe szorul az elkövetkező világversenyeken.

Természetesen ez csak egy hoax és a Headis nevű sportról van szó, ami tényleg Németországból indult 2008-ban. Bámulatos mit művelnek fejjel a versenyzők.

A Szabályváltozás januártól – Kína háttérbe szorulhat bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Leleplezte a nagy titkot a Butterfly – megjelent a Bryce Highspeed

$
0
0

Jónéhány napja egy visszaszámlálóval indult a Butterfly World weboldala, ami valami újdonságot volt hivatott beharangozni. (Itt megnézhető videó formátumban, ha valaki lemaradt róla) Ma leleplezte a titkot a japán cég: piacra dobta legújabb, spéci bevonattal rendelkező szoftját, a Bryce Highspeedet és emellett a Butterfly borítások borításai új dizájnt kaptak, így most egységesebb lett a teljes sorozat csomagolása. (És remélhetőleg hamisíthatatlanabb is).

Megjelent a Butterfly Bryce Highspeed
Megjelent a Butterfly Bryce Highspeed, új a csomagolás dizájn

A Bryce márkanevet nem kell bemutatni, gyakorlatilag a top versenyzők szinte mind ezzel játszottak a ragasztós érában. A Butter ígérete szerint az előd Bryce Speednél még gyorsabb, még harapósabb, még jobban emelős cuccot dobtak piacra. Ezt a szokásos gumiba épített High Tension technológia (aminek az 1.0 verziója az eredeti Bryce-ban is benne volt már 18 éve) és egy új Microlayer bevonat biztosítja. A japán cég szerint ezzel az új bevonattal töri meg a sebesség és fals közötti összefüggéseket. Gyakorlatilag a gumi szemcséken nyugvó része picit vékonyabb lesz és egy átlátszó réteget kap, amitől nagy sebességnél is nagyon falsos marad a labda.

Ami meglepő talán, hogy a hagyományos Bryce Speed-hez képest a szivacson nem nagyon látni változást.

Megjelent a bryce highspeed

 

Sok kérdés merül fel még:

  • Mi van kis sebességnél?
  • Mennyire lesz tartós?
  • Mennyibe fog kerülni?

Ezeknek majd egy másik cikkben járunk utána.

A Leleplezte a nagy titkot a Butterfly – megjelent a Bryce Highspeed bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Plasztik labda bevezetése okozza a sérüléseket?

$
0
0

A kínai asztalitenisz válogatott két oszlopos tagja is a plasztik labda bevezetése miatt van rossz állapotban mostanában a minden idők legjobb asztalitenisz játékosának választott és egyben kínai válogatott edző Liu Guoliang szerint, és ez rá isnyomja bélyegét az egész csapatra. Az edző szerint a sérülés a legrosszabb, ami a csapattagokkal történhet. „Néha nagyobb gondot jelent, mint maga az ellenfél leküzdése.” – állítja a TableTennista interjújában a kínai mesterezdő.

Plasztik labda bevezetése
Plasztik labda bevezetése – Liu Guoliang vélemény

Lio Guoliang összefüggést lát a mostanában történt sérülések és az ITTF reformjai közt – „A sérülések a sportolók legnagyobb és legfélelmetesebb ellenségei. Az a nehézség, amit okoz, nagyobb tud lenni, mint az a nehézség, amit maga az ellenfél jelent. A mostanában történt sok sérülésnek köze van az ITTF folyamatos szabálymódosítgatásához.”

A legutóbbi változtatás a plasztik labda bevezetése volt. Bár a változtatás mostanra hivatalosan elfogadottá vált, nem minden játékos örül neki.

„Különösen a plasztik labdára váltás, a labda méretének enyhe megváltoztatása, a ragasztással kapcsolatos szabály feldolgozása a játékosaink sok energiáját emésztette fel. Amikor ilyen terhekkel kell megküzdeniük, akkor az edzés hosszabb és fizikálisan is megterhelőbbé válik.”

Habár Liu Guoliang hivatkozott a szabályváltozások és a sérülések közti összefüggésre, elismerte, hogy ez nem lehet ok arra, hogy a sérülések megelőzésével ne foglalkozzanak.

„Jobban oda kell figyelnünk a sérülések megelőzésére. Ezzel kapcsolatban a megelőzés a legfontosabb, nem a gyógykezelések.”– tette hozzá.

Mielőtt valakibe belehasítana a felismerés, hogy igen, a plasztik labda bevezetése miatt sérült le az előző edzésen annyit hozzáteszünk, hogy a folyamatot valószínűleg nem lehet megállítani, tehát talán a leghelyesebb, ha valahogyan – akár a játékosokon, válogatottokon keresztül, de akár a piacra gyakorolt hatással – kikényszeríteni a plasztik labdák folyamatos minőség javulását. Ez persze a méreten nem fog változtatni, az mindig is nagyobb lesz.

A Plasztik labda bevezetése okozza a sérüléseket? bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Online asztalitenisz adások a PPKO-n by Laola.tv

$
0
0

A PPKO, Laola1.tv és az ETTU együttműködése eredményeképp megkaptuk a jogot arra, hogy a nem fizetős asztalitenisz Laola1.tv adások nálunk is megjelenhessenek. (A rövid reklámot sajnos itt is végig kell nézni.) Ezzel a lépéssel mi is csatlakoztunk az európai szövetség asztalitenisz népszerűsítő kampányához, amelynek keretében a legnagyobb online sportközvetítés szolgáltatója által biztosított asztalitenisz adásokat nézhetnek a kedvelők. Online asztalitenisz adások tekintetében a Laola1.tv szinte minden világ- és európai szintű eseményről szolgáltat legyen az ITTF vagy ETTU esemény. Jó szórakozást kívánunk.

A lejátszók a weboldal menüjében a LAOLA TV A PPKO-n menüpont alatt érhető el.

Online asztalitenisz adások
Online asztalitenisz adások menüpontja

A Online asztalitenisz adások a PPKO-n by Laola.tv bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Focisták vs. kínai asztalitenisz játékosok

$
0
0

Természetesen csak a show kedvéért került egy asztalhoz Thomas Müller és Philipp Lahm, az FC Bayern két focistája és a kínai asztalitenisz játékosok. A kétszeres világbajnok Ding Ning és az oplimpiai bajnok Wang Hao duó ellen játszottak barátságos vagy inkább vicces meccset. A Sports QQ COM néhány szettes promóciójának keretén belül a két német labdarúgó még Liu Guoliang trükkös szerváját is bekajálhatta. Müllernek és Lahmnak egyébként nem idegen azt asztalitenisz, hiszen rendszeresen pingpongoznak a FC Bayernnél, igaz csak kikapcsolódásként hobbi szinten.

Kínai asztalitenisz játékosok focisták ellen
Kínai asztalitenisz játékosok focisták ellen: Lahn-Müller vs Ning-Hao

Az erőviszonyok nyilvánvalóak voltak, de a focisták nyilatkozatai szerint meglepő volt számukra, hogy mennyire ki lehet babrálni a másikkal ebben a sportágban. Azt hiszem saját magukon is jól szórakoztak a közönséggel együtt, amikor 1:00-nál Ding Ning jól ismert szerváját Thomas Müller az eredményjelzőre fogadja.

Itt a teljes videó

A Focisták vs. kínai asztalitenisz játékosok bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.


Tibhar Quantum ütőborítás teszt

$
0
0

Két hete került hozzám egy példány a Tar és Tsa Kft. jóvoltából. Kíváncsi voltam, milyen újdonsággal jön ki a TIBHAR és a játékosok melyik rétegét célozza meg. A gyári leírások szerint a katapult hatásra és az erőteljes ütésekre, tehát az erőre helyezte ezzel a borítással a hangsúlyt. A csomagolás ezüstszínű, minőségben hozza a szokásost.

Szemrevételezés: a szivacs nagyon porózusos, szinte több a levegő a szivacsban, mint az anyag, nagyon rugalmas és puha, színe fehér. Mihez tudnám hasonlítani, talán Barracuda, Acuda, Bluefire vonalhoz. A gumi rugalmas, puha tapintású, inkább matt piros színű, ez teljesen az Acuda vonalra emlékeztet.

A borítás max., piros, vágatlan súlya: 70 gramm.

A gyakorlatban:

Jelenleg a bevezetése óta MX-P van a tenyeres oldalon, de régebben játszottam Acudával és próbáltam a Bluefire-t is, ezért lehet mihez viszonyítani.

A kontra játékon nem érződött, hogy lassabb lenne, közel MX-P gyorsaságú volt, na jó, azért valamivel lassabb. A katapulthatás csak kissé érződött. A labdák röppályája alacsonyabb volt. Különbséget nem igazán éreztem. Ütéseknél a labda-ütő érintkezésnél csattogó hangot ad, ez következik a puhaságból. Itt fontos megjegyezni, hogy az a következtetésem, a fáig lejut a labda, a fa is befolyásolja a labda pattanását, ezért ehhez a borításhoz fontos a megfelelő fa kiválasztása. Szerintem ez a borítás nem minden fán dolgozik rendesen.

Pörgetésnél már voltak kisebb problémák vele. Néha leesett a labda róla és a hálóban kötött ki. Alapvetően biztonságosan lehetett pörgetni vele, de az ellenfélnek könnyű volt visszadroppolni. Kevés benne a fals. A pörgetés röppályája alacsony, éppen a háló fölött megy át a labda. Ezt el lehet mondani akkor is, ha asztal közelből, és akkor is, ha az asztaltól távol pörgettem vele. A pörgetésnél, ha erőt vittem bele, nagy sebességgel, szinte ászértékűen repült át a labda. Úgy látom a borítás a falshiányt a gyorsasággal kompenzálja. Itt valóban beigazolódott, hogy a borítást az erőre, az erőteljes ütésekre és pörgetésekre fejlesztették ki. A labda a puha gumi hatására beleül a borításba, tovább időzik rajta, ebből kifolyólag van idő korrigálni és azt vettem észre, hogy nem megfelelő mozdulatoknál is segít.

A droppolás nagyon biztonságos volt vele. Igaz itt meg kell jegyeznem, hogy kicsit utána kellett tolni, tehát egy kis plusz energia kellett, ekkor már minden rendben volt. Talán halkan megjegyezhetem azt is, hogy nem falsérzékeny a borítás droppoláskor. Ami kissé furcsa volt, hogy droppolásnál mintha imbolyogna a labda a levegőben, de lehet a labda volt tojás.

Eddig egy átlag borítás benyomását keltette, se több, se kevesebb.

A fonák oldalon már nagyon tetszett. Olyan biztonsággal lehetett pörgetni vele, hogy kétszer annyi pörgetésem jött be a sorozatba az MX-P-hez hasonlítva. Nyugodtan elengedhettem a kezem, a labda elemi erővel vágódott az ellenfél oldalára.

Összességében elmondható:

Nem igazán értem a TIBHAR fejlesztők álláspontját és gondolkodásmódját, hiszen maga a TIBHAR és jó néhány gyártó is rendelkezik ilyen tulajdonságú borításokkal. Jó, mondhatják azt, hogy ez már az új labdához készült. Azt vártam, hogy valamilyen újdonsággal lep meg ez a borítás, de semmivel sem jobb, viszont semmivel sem rosszabb, mint a többi. Azok a játékosok meg se próbálják ezt a borítást, akik tologatós vagy finom játékot játszanak, ez minden az erőnek borítás.

DSCF0347 DSCF0350 DSCF0351 DSCF0352 DSCF0353 DSCF0354

– fizi –

A Tibhar Quantum ütőborítás teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Karsai Ferenc nevével fémjelzett fák – KFK SURF ALLROUND

$
0
0

 

Karsai Ferenc ismét egy újabb fával büszkélkedhet, amit róla neveztek el.

Ebből az ütőfából is az elsők között részesültem és tesztelhettem viselkedését.

 

Felépítése:

Felépítése: limba – fekete limba – samba – fekete limba – limba (+2 réteg carbon)

A felső kemény réteg és a középső puha mag a rétegek kiváló kombinációját adja.

Súlya: 81 gramm

Fej méret: 151×157 mm, vastagsága: 6,0 mm

Nyél méretek (konkáv): 100×24 mm

Sebesség: OFF-

(próba borítások TIBHAR MX-P)

 

A fa megmunkálása kiváló, bár a nyél talprészénél az élek lecsiszolását precízebben is megoldhatták volna. Nekem, annak ellenére, hogy az előző fákkal megegyezőek a nyél méretei, kicsit keskenynek éreztem, bár más a kimunkálási formája. Az előzőekhez képest szögletesebb.

Sebességben, a nevével ellentétben OFF-. A kemény felső réteg kiváló feltámasztást eredményez bármilyen borítással. A fa enyhén fejnehéz. Ütéskor kissé rezeg, de így is elegendő visszajelzést ad használójának. Találati felülete az átlagnál nagyobb, segít a nem tökéletesen kivitelezett ütések alkalmával.

Véleményem szerint mind kezdő, mind profibb játékosok egyaránt használhatják, akik szem előtt tartják a biztonságot és a precizitást, és nem megszállottjai az őrült sebességnek.

 

DSCF0356 DSCF0357 DSCF0358 DSCF0360 DSCF0361 DSCF0362 DSCF0363 DSCF0364

– fizi –

A Karsai Ferenc nevével fémjelzett fák – KFK SURF ALLROUND bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Új ranglistarendszer indul Szegeden

$
0
0

Asztalitenisz körökben számos különböző ranglistarendszer kering mind más előnyökkel és hátrányokkal, azonban hiányzik egy egységes, potenciálisan minden játékszintet kezelni képes megoldás. Ebben a cikkben egy új pontszámítási rendszerről lesz szó amit – egyelőre szűk körben – a szegedi amatőr versenyrendszerben kísérleti jelleggel próbálunk ki. Az új rendszer ötletét az Egyesült Államokbeli asztalitenisz ranglistarendszer tapasztalata adta. A lényege, hogy minden játékosnak nyert és vesztett meccsek alapján kialakuló játékerőssége van, amit egy pontszámmal írnak le. így nem egy szigorú értelemben vett sorrendről van szó; a játékerősség a játékos jellemzője ami időben változhat ahogy a játékos fejlődik. Magasabb pontszám erősebb játékost jelent. A pontszámok folytonos skálán nagyon finoman egy statisztikai modell szerint változnak. Többek között ezért is, magyarul folyópont-rendszernek neveztük el.

A rendszer hasonló a sakkban és számos más kétszereplős játékokban használt pontrendszerekhez. Alapját két játékos között lejátszott meccsek adják, eltérően a jelenlegi ranglistáktól, amelyek különböző versenyeken való szereplés alapján adnak különböző pontszámokat. Van számos matematikai-statisztikai előnye amiért a folyópont rendszer pontosabb mint más rendszerek, de ezekbe most nem mennénk bele. Inkább gyakorlati oldalról mutatjuk be az előnyeit.

Alapelv

Az új pontrendszer alapja egy játékos játékerőssége, amit egy számmal adnak meg. Ez a szám leírja, hogy egy nála valamennyivel erősebb vagy gyengébb játékos ellen milyen valószínűséggel nyer illetve veszít. A versenyzők jatékerősségét két játékos között lejátszott meccsek alapján számolják ki. Ha a meccset a kevesebb folyóponttal rendelkező játékos nyeri, akkor a másik játékos pontjai közül valamennyit elnyer, így az ő folyópontjainak száma emelkedik, a vesztesé pedig csökken. Hogy hány pont cserél gazdát ily módon, azt a két játékos pontjai közti különbség határozza meg.

Tegyük fel a két játékos folyópontjai 1900 és 2200 és az alacsonyabban rangsorolt (1900) nyeri a meccset. Ilyenkor az ő pontjainak száma 50-el növekszik 1900-ról 1950-re, míg a vesztes játékos pontjai 2200-ról 2150-re csökkennek. Ha azonban a 2200-as játékos nyeri a meccset, akkor ő nem nyer pontokat az 1900-as játékos pedig nem veszít, hiszen papírforma eredmény született. Minél közelebb van két játékos egymáshoz, meccsenként annál kevesebb pont cserél gazdát. Tehát ha az előző példában az 1900-as játékos egy 1920 folyóponttal rendelkező játékossal játszik és nyer, akkor az ő új pontszáma 1910 lesz, míg a másik játékosé 1920-ról 1913-re csökken. Így biztosítja a rendszer, hogy minél nagyobb meglepetés eredmény születik annál több pont cserél gazdát. Az alábbi táblázat tartalmazza a játékerősségek közti különbségek és az egy meccs alatt gazdát cserélő folyópontok számát papírforma és meglepetés eredmény esetén. A folyópontok számításához bármilyen meccs alapul vehető, amatőr vagy profi versenyektől megyei vagy országos bajnokságban lejátszott meccsekig.

Játékosok pontjai közti különbség Papírforma eredmény (magasabban rangsorolt játékos nyer) Meglepetés eredmény (alacsonyabban rangsorolt játékos nyer)
0 -12 8 8
13 – 37 7 10
38 – 62 6 13
63 – 87 5 16
88 – 112 4 20
113 – 137 3 25
138 – 162 2 30
163 – 187 2 35
188 – 212 1 40
212 – 237 1 45
238 – 0 50

Hogy a gyakorlatban miként lehet elképzelni a különböző játékerősségeket? Csak egy hozzávetőleges összehasonlításként a különböző osztályok folyópontjai valahogy így alakulnak:

megye III 1300-1700
Megye II 1600-1900
Megye I 1800-2100
NB3 2000-2200
NB2 2150-2350
NB1 2300-2550
Extra liga 2500-

Miért lesz jó ez a ranglistarendszer nekünk?

Ranglistarendszer Szegeden
Az új ranglistarendszer akár profi szintig értelmezhető

Egy egységes rangsorolási rendszernek számos pozitív hozadéka lehet. Jelenleg számos, egymástól független ranglista van érvényben az országban, kezdve országos férfi, női, felnőtt, ifi stb. ranglistáktól, megyei és városi amatőr ranglistákig. Egy játékos ranglistapontjai gyakran nem összehasonlíthatóak egymással a különböző ranglistákon, arról nem is beszélve, hogy két különböző játékos összehasonlítása is lehetetlen ha nincs legálabb egy olyan ranglista amelyiken mindkettő rajta van. Ezzel szemben, a folyópont-rendszerben elég ha egy játékos egyszer játszik olyan játékos ellen aki már benne van a folyópont-rendszerben, onnantól kezdve rá is kiterjeszthető a folyópontok számítása ha szeretné.

A másik előny, hogy a folyópont-rendszerben a pontok folytonos skálán növekednek, vagyis megye 3-tól a világbajnokig összehasonlíthatóak az emberek egymással. Ez hol fontos? Például olyan esetekben ahol különböző kategóriákban játszó játékosok játékerőssége átfedhet. Ilyen például a megye 1 / NB3 / NB2 átmenetek, ahol a legjobb megye I-es játékosok simán NB3-as szinten játszanak. Ha lenne egy globális ranglista, akkor az a játékosok leigazolását is segítené a jelenlegi, gyakran szubjektív megítélések alapján.

Egy további előnye egy egységes pontrendszernek a versenyekben való kiemelésekben rejlik. A példa kedvéért képzeljuk el, hogy Wang LiQin megjelenik egy országos ranglistaversenyen. Hogy fogják őt kiemelni? Ha nincs rajta hazai ranglistán akkor nem lesz kiemelt, selejtezőt játszik, majd besorsolják a főtáblára. Ez persze nem neki lesz gond valószínűleg, hanem azoknak akik találkoznak vele a döntő fele vezető útján. Ezzel szemben, ahol egy globális ranglistarendszert használnak, ott Wang Liqin  Kínában szerzett pontjait fel lehet használni a kiemelésekhez. Ennél sokkal gyakoribb persze, hogy egy játékos elmegy versenyezni egy olyan régióba ahol nem ismerik (pl. egy győri játékos elmegy Szegedre). Játékerősség alapján lehet, hogy első kiemeltnek kellene lennie, azonban mivel nem ismerik a selejtezőtől indul és előfordulhat, hogy a másik legerősebb játékossal már a főtábla első körében találkozik. Márpedig a versenyek úgy szépek, ha a két legjobb játékos csak a döntő felé találkozik, az jobb a közönségnek is és a többi játékosnak is.

Ha egy kicsit belegondolunk, a jelenlegi rendszerben valaki pontjai függenek attól, hogy milyen gyakran versenyez, hol versenyez, mennyire erős a mezőny, stb.. Ha valaki kihagy egy versenyt, akkor eleshet valamennyi ponttól, ami miatt hátrébb less sorolva mint az a gyengébb játékos aki elment az adott versenyre. Valahol furcsa, hogy egy megyei ranglistavezetőnek lehet közel annyi pontja mint az országos férfi ranglistát vezető játékosnak, de legalábbis kétszerannyi mint a férfi extra ligás mezőny alsó végén elhelyezkedő – egyébként extra liga szintű – játékosnak. Ez ugye azért fordulhat elő, mert a ranglistapontok számolásánál nem az dönt, hogy milyen erősségű játékost győzőtt le valaki, hanem az, hogy adott versenyben milyen messzire jutott, 16, 8, 4 közé vagy döntőbe. Más szóval egy olyan rendszerben ami a versenyeredményeket díjazza és nem a nagyobb jatékerejű játékosok legyőzését, ott egy megyei 10 fős verseny döntőjébe jutni akár ugyanannyi pontot érhet mint egy országos felnőtt ranglistaversenyen 8 közé bejutni. Márpedig mint tudjuk a mezőny erőssége nem ugyanolyan a két versenyen.

Ranglistarendszerek összehasonlítása

Hasonló rendszert sok országban is használnak. USA, Kanada, Németország, Kína csak néhány példa. Például az ITTF által a világranglista kialakításához használt rendszer is hasonló, azonban az egy hibrid rendszer amit a kanadai ranglistarendszerbol vettek át. Van benne mind folyópont számítás, mind különböző versenyeken való szerepléssel szerezhető bónuszpontok. A bónuszpontok meghatározása azonban erősen szubjektív és a rendszert számtalan alkalommal kritizálták ez miatt. Az ITTF rendszere túlzottan jutalmazza ha valaki a Pro Tour és a világversenyek döntőibe bejut, így a pontok gyakran nem tükrözik hűen a játékosok erősségét. Minél többet játszik valaki nemzetközi versenyeken, annál magasabbak lehetnek a pontjai, valamennyire függetlenul a valós játékerősségétől. Így pl. az ITTF által számított pontok szerint Ma Long és Fang Bo (9. a ranglistán) között akkora a különbség mint Fang Bo és a ranglista kilencvenedik játékosa között, ami nyilvánvalóan nem reális (lásd a legutóbbi VB döntőt).

Hogyan kezdődik?

Fontos megjegyezni, hogy rendszer meghonosításakor a kiindulási pontok valamennyire szubjektívek, de az algoritmus felépítéséből adódóan a rendszer ‘kinövi’ a kezdeti szubjektivitásokat. Minél több meccset játszanak le a játékosok egymást közt, annál inkább ‘helyére kerül’ mindenkinek a pontszáma. Vagyis minél régebb óta működik a rendszer annál elenyészőbb mértékben befolyásolják a kiindulási pontszámok esetleges hibái az aktuális ranglistapontokat. Ezért aztán a rendszernek szüksége van egy betanulási fázisra (kb fél év) ami után az egyes játékosok pontszámai helyesnek tekinthetőek. 2015 őszétől ezt a betanulási fázist indítottuk el a Szegedi Asztalitenisz Sport Klubban Márki Ernő, Ferencz Viktor és jómagam (Nagy László), valamit a Szegedi MOAC részérol Kovács János közreműködésével.

Reméljük, hogy a cikk gondolatébresztő volt és minél többen figyelemmel fogják kísérni az új ranglistarendszert!

— nagygl —

 

A Új ranglistarendszer indul Szegeden bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Boldog ünnepeket mindenkinek!

$
0
0

Ezúton kívánunk békés, boldog ünnepeket mindenki számára. Jövőre World Tour, egyéni Eb, és egy csomó teszt lesz. :) Olvassatok továbbra is, hirdessetek nálunk, figyeljétek a eseménynaptárt a legnagyobb magyar pingpong weboldalon. Ezzel a videóval zárjuk az évet. Picit pingpongos, picit karácsonyos, de nem a szokásos.

 

A Boldog ünnepeket mindenkinek! bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Donic Bluefire m2 ütőborítás teszt

$
0
0

Körülbelül fél éve játszok fonákon max-os Donic Bluefire M2-vel, és ezen jelenleg nem is akarok változtatni.

Az alábbiakban foglalom össze a tapasztalataimat:

Ez a szoft jellegét tekintve a „nagy lukacskás szivacsú” kategóriába tartozik az új generációs támadó szoftok közt, mint pl. a Hexer, Joola X-plode vagy a Tibhar Evolution sorozat. A borítás valóban meglepően nagy dinamikát mutat a játékban rugalmasság tekintetében, ahogy a Donic reklámszöveg is írja. Én egy Viscariára hasonlító kevlár-karbon betétes fán játszottam vele, és meglepődve tapasztaltam, hogy tuning nélkül is egyértelműen kielégítőek voltak a borítás tulajdonságai, ami nem sok szoftról mondható el. (Megjegyzés: nem karbon fa esetén már szükség lehet tuningolásra az ideális teljesítmény elérése érdekében, és az M2 képes is intenzíven reagálni a tuningra).

A borítás fals szempontjából közepes szintet teljesít, felülete megbízhatóan tapad, és tartós. Az egész borítás rugalmas, ruganyos, de nem túl laza, azaz van benne megfelelő mértékű feszültség is.

Keménységre nézve medium/medium- (médium/médium mínusz) karaktert mutat. Ez a keménység fonákra pont ideális lehet azoknak, akik nem szeretik a „túlpuha” szoftokat, de fonákra nem akarnak keményet sem tenni. Az Bluefire M2 egy olyan fonák szoft, amiről katapultosan megy a labda, de nem „fx-esen”, hanem annál egy fokkal direktebben, precízebben. Nagyon megbízható borítás, mindig oda megy a labda, ahová ütjük.

A közepes fals miatt tenyeresre én nem ajánlom, (bár ott sem hagyja az embert cserben, és kiszámíthatóan viselkedik…) viszont a pörgetéskor megnyilvánuló közepes ív miatt azok számára pl. nem optimális a használata, akik a magas ívű borításokat részesítik előnyben tenyeresen.

Donic Bluefire M2 asztalitenisz borítás szivacsa
Donic Bluefire M2 asztalitenisz borítás szivacsa

A kontrákban, droppokban, nyesésnél, labdatartásban egyaránt egy dolog dominál: a kiszámíthatóság, megbízhatóság. A rövid játékban éppen annyi rugalmasság van a szoftban, ami könnyűvé teszi a finom helyezéseket, de hosszan, élesen és egyben laposan is lehet vele nyesni gond nélkül. A súlyról nincs pontos adatom, de átlagosnak mondható (nem túl nehéz, de nem is könnyű).

Összefoglalva a Bluefire M2 egy olyan támadó ütőborítás, ami mindenben „középút” jellegű, kellőképpen dinamikus viselkedésű, és fonákra kimondottan jól használható.

— takacslaci —

A Donic Bluefire m2 ütőborítás teszt bejegyzés először a Pingpong és Asztalitenisz Közösségi Oldal jelent meg.

Viewing all 79 articles
Browse latest View live